You Are Here: Home » Novinski članci » Skupština Budve odlučila da tri i po hektara opštinske zemlje da na javnu licitaciju

Skupština Budve odlučila da tri i po hektara opštinske zemlje da na javnu licitaciju

Skupština Budve odlučila da tri i po hektara opštinske zemlje da na javnu licitaciju

Na dnevnom redu skupštinskog zasjedanja našlo se gotovo 20 odluka o prodaji zemlje.

Uprkos oštrom protivljenju opozicije, Skupština Budve je većinom glasova usvojila odluku da se tri i po hektra opštinske zemlje u selu Kuljače iznad Miločera, daju na javnu licitaciju.

Nakon burne dvočasovne rasprave, opozicija je ostala pri stavu da odluku treba skinuti sa dnevnog reda, jer je na štetu Opštine, dok su prvi put, uprkos jednom odborniku iz redova SDP-a koji je ostao uzdržan pri glasanju, vladajući partneri DPS i SDP bili složni da je odluka zakonita i u korist lokalne uprave, prije svega, konsolidaciji finansijske situcije.

Na dnevnom redu skupštinskog zasjedanja našlo se gotovo 20 odluka o prodaji zemlje, od čega se, kako je kazao načelnik za pravnu zaštitu Novak Klisić, očekuje priliv od dva i po miliona eura.

“Od Vlade smo dobili odobrenje za prodaju zemlje u Kuljačama, gdje je početna cijena za 34.039 kvadrata oko milion eura, odnosno 30 eura po kvadratu. Nastojali smo da obradimo što više predmeta ne bismo li doprinijeli konsolidaciji finansijske situacije u Opštini”, kazao je Klisić, koji je tokom zasjedanja bio više nego aktivan, jer je na stalne optužbe iz opozicionih klupa više od deset puta izlazio za govornicu.

Navodeći da niko ne osporava zakonitost opštinske odluke o prodaji, Ante Petković (LP) je kazao da odluku treba odložiti dok se ne uradi studija o lokaciji, odnosno planski dokument, čime bi zemljište dobilo višestruko na cijeni.

“Cijena zemljišta bila bi veća ukoliko bi, umjesto ledine, na njoj bilo ucrtano turističko naselje. Imali bismo više kupaca, bilo bi atraktivnije za prodaju. Nijesam protiv prodaje, nego da se postigne što veća cijena. Taj neko ko kupuje sigurno se neće baviti poljoprivredom, nego će nešto ucrtati i graditi”, kazao je Petković.

Krsto Rađenović: Zna se ko je to kupio

Šef parlamenta Krsto Ljubanović (DPS) naveo je da je riječ o parceli koja je udaljena nekoliko kilometara od obale, te da je u vrijeme kada su cijene pale, “dobro kada se neko pojavi da kupi zemlju u nekom selu”.

“Najlakše je kritikovati i svemu naći mane. A, kada treba nešto uraditi, to je onda mnogo teže”, kazao je Klisić

“Svi znamo koliko su Kuljače blizu mora. Slažem se i lijepo bi bilo da se prethodno urade planovi da bi se postigla veća cijena. Nije to urbano jezgro, to je selo. Ne mogu raditi studiju lokacije za svako mjesto, nego tamo gdje se neko zainteresuje. Neko se pojavio i spreman je da kupi. Znamo da je neće kupovati da bi sadio paradajz ili paprike, nego će se nešto graditi. Istina da cijena nije nešto velika, ali isto tako znamo da su cijene znato “pale””, kazao je Ljubanović.

Zatraživši da se odluka „skine“ sa dnevnog reda, Krsto Rađenović (SNP) je naglasio da Opština na tom području za izuzimanje zemljišta po kvadratu plaća 150 eura, a da svoju zemlju prodaje po 30 eura.

“Zna se ko je to kupio i zna se kako će isplatiti. Najvjerovatnije je to kompenzacija”, kazao je Rađenović

Na takve konstatacije, Klisić je odgovorio da nema govora ni o kakvoj kompenzaciji, te da je prije nekoliko sedmica nezavisni procjenjivač kvadrat zemlje za izuzimanje za gradnju puteva procijenio na 15 eura.

“Najlakše je kritikovati i svemu naći mane. A, kada treba nešto uraditi, to je onda mnogo teže. Dao Bog da se još neko javi i da ta cijena bude veća”, kazao je Klisić i dodao da Opština nije ta koja samo prodaje, kako joj se spočitava.

“Samo u proteklih nekoliko godina kupila je 45 hiljada kvadrata zemlje u užem gradskom području za izgradnju saobraćajnica”, naveo je on.

Odluka nastavak nedomaćinskog ponašanja koalicije DPS- SDP

Polemiku je produbio Božidar Vujičić (SNP), ocjenjujući da je odluka nastavak nedomaćinskog ponašanja vladajuće koalicije DPS- SDP, zbog čega je ta partija u nekoliko navrata tražila od Vlade da je raspusti.

“I za Zavalu smo imali saglasnost Vlade, zar nam treba još jedna afera”, kazao je Backović.

“Moćne banke koje su dale kredite Opštini, mimo odobrenja SO, sada počinju da naplaćuju svoja potraživanja kroz ovakvu prodaju zemlje za 30 eura”, kazao je Vujičić i pozvao državnog tužioca da preispita slučaj.

Navodeći da će odbornici dobiti izvještaj o sprovedenoj prodaji, Klisić je odgovorio da nema riječi ni o kakvim potraživanjima, niti zalozima za kredit bankama.

Na prozivke iz redova SNP-a da sada ćute, a oštro su se protivili prodaji zemlje koje je u proteklom periodu sprovodila Opština, Branka Dapčević (SDP) je kazala da je odobrenje dala Vlada.

“Smatramo da je odluka u skladu sa zakonom i ne bi bilo u redu da glasamo kontra naših ministara u Vladi. Ova lokacija je potpuno drugačija od onih protiv čije prodaje smo ranije bili”, kazala je Dapčević.

Mihajlo Backović (PzP) ocijenio je da je riječ o sumnjivom poslu, te da mu Opština liči “na kockara koji je zapao u velike dugove, pa prodaje porodično srebro“.

“I za Zavalu smo imali saglasnost Vlade, zar nam treba još jedna afera”, kazao je Backović.

Ko je kosio prije tendera

Zapitavši zbog čega se ne uradi studija lokacije za zemljište u Kuljačama jer bi, umjesto 30 eura, imalo duplo veću cijenu, Miomir Pejović (SNP) ocijenio je da je Vlada dala odobrenje za prodaju, jer „neki njen blizak investitor namjerava da ga kupi“.

“Dobio sam informaciju od mještana da je to zemljište neko već okosio. Predlažem da se načelnik za pravnu zaštitu uputi na lice mjesta i da izvrši uvid u stanje opštinskog zemljišta, jer ga neko koristi”, kazao je Pejović, navodeći da je prodaja namještena za određenog kupca.

“Ne znam je li okošeno i ko je kosio, ali nije ga trebalo okositi bez pitanja Opštine. Možda ga je taj neko džabe kosio, ako se pojavi neko ko će na licitaciji ponuditi veću cijenu”, odgovorio je Klisić.

vijesti

Scroll to top