You Are Here: Home » Novinski članci » Opozicija se protivi, ali budvanska vlast prodaje zemlju u Reževićima

Opozicija se protivi, ali budvanska vlast prodaje zemlju u Reževićima

Opozicija se protivi, ali budvanska vlast prodaje zemlju u Reževićima

“Niko nema novca za bacanje. Mi smo protiv te prodaje i pomno ćemo pratiti dalju sudbinu te lokacije”, kazao je Pejović

Glasovima odborničkog saziva DPS i SDP, uz oštro protivljenje opozicije, SO Budva je donijela odluku o prodaji 1,1 hektar zemlje u Reževićima.

I dok je jedan odbornik SDP bio uzdržan, dva preostala odbornika manjeg vladajućeg koalicionog partnera su glasala za donošenje odluke, i pored poziva iz opozicionih klupa na „deklarativni stav te partije da se ne rasprodaje državna imovina“.

Dok je opozicija tvrdila da im nije jasno da neko želi da kupi za više od pola miliona eura kamenjar u selu Krstac, ucrtan kao zelena površina iznad Reževića, te da će vjerovatno naknadno biti urbanizovana i dozvoljena gradnja, čime postoji sumnja na korupciju, iz vladajuće garniture su ostali dosljedni da je cijeli postupak, na koji je zeleno svjetlo dala Vlada, sproveden po zakonu.

“Niko nema novca za bacanje. Mi smo protiv te prodaje i pomno ćemo pratiti dalju sudbinu te lokacije”, kazao je Pejović.

Mijomir Pejović iz SNP zapitao je kako neko namjerava da kupi zemlju koja je definisana kao zelena površina, a da nema namjeru da na njoj gradi.

“Niko nema novca za bacanje. Mi smo protiv te prodaje i pomno ćemo pratiti dalju sudbinu te lokacije”, kazao je Pejović.

Ističući da je po srijedi organizovani kriminal, Stevan Džaković (PzP) je zapitao “ko je stvarni vlasnik Budve – da li Milo ili Sveto, i ko od njih može više zemlje da proda“.

“Čime su ti koji kupuju zemlju zadužili ovu dvojicu, ili državu Crnu Goru, da im ovako poklanjamo zemlju? Pitam Ranka Krivokapića da li podržava rasprodaju imovine. Dokle misle da će Opština moći ovako da se ponaša i rasprodaje svoju imovinu? Da vidimo ko je taj toliko pametan, pametniji od nas, i da ga postavimo za gradonačelnika. Taj ko je kupi sigurno ne misli da posadi englesku travu i da je kosi”, kazao je Džaković, pozivajući Opštinu da objelodani podatke koliko je do sada prodala zemlju i gdje je traj novac otišao.

Do prosjačkog štapa

Uz naglasak da je Opština dovedena do prosjačkog štapa, Đorđe Pribilović (NS) je kazao da bi “od rukovodstva Opštine želio da vidi program racionalizacije, štednje, izlaska iz krize, a ne da se nastavi sa prodajom zemlje“.

Dragan Vuković, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Reževići zapitao je „zašto se taj kamenjar prodaje“.

“Zašto se to prodaje i za čije potrebe ne znamo. Ovo zemljište koje je kameniti dio iznad sela Krstac graniči se se parcelom u vlasništvu počasnog konzula Belgije Žan Luk Dumortijea, poznatijeg kao vlasnika velike zemljišne parcele na brdu Spas. Tražimo da se donesu sve izmjene Lokalne studije lokacije za selo Krstac, da se jasno vidi šta se tu dešava. Nejasno je da se zemljište u ovakvom stanju neurbanizovano prodaje”, kazao je Vuković.

On je podsjetio da je unazad nekoliko godina Opština velike zemljišne komplekse prodala na području MZ Reževići.

“Prodajete zemlju prije nego što se urbanizuje, da bi neko dobio značajnu korist, a taj neko nije lokalna samouprava”, kazao je Marković.

“Prva prodaja je ona od 65 hiljada kvadrata na lokalitetu Smokvica i to po 203 eura – nekih 12 miliona eura . Na prošloj sjednici ste prodavali zemljište parohijskog doma, koje nije parohijsko, već seoska komunica. Prodavana je najbolja lokacija, u srcu Rijeke Reževići, po cijeni od 500 eura, koja se graniči sa kućom pokojnog Svetozara Vukmanovića Tempa. U međuvremenu ste izdali tri dozvole da se za tri ruska investitora da građevinska dozvola za Smokvicu, i dozvolili izgradnju sedam spratova. I sve pozivam da sa mora brodom odemo i da vidimo kako to izgleda”, kazao je Vuković.

Uz ocjenu da je riječ o koruptivnom poslu, Veselin Marković (SNP) je kazao da “nije prvi put da Opština prodaje zemlju po nerealno maloj cijeni od one tržišne”.

“Prodajete zemlju prije nego što se urbanizuje, da bi neko dobio značajnu korist, a taj neko nije lokalna samouprava”, kazao je Marković.

Navodeći da je Vlada dala saglasnost, sekretar za zaštitu imovine Novak Klisić je kazao da je budžetom predviđeno da se ove godine od prodaje zemlje inkasira 9,5 miliona eura, te da je cijeli postupak sproveden po zakonu.

Branislava Dapčević iz SDP je kazala da se novac neće koristiti za tekuću likvidnost, nego za infrastrukturu.

Za povlašćene

Božidar Vujičić (SNP) kazao je da „na ovakav način povlašćeni kupuju zemlju po niskim cijenama , planski je definišu i onda čekaju nekoga da je poslije toga kupi”. “Gdje su hoteli, turistička naselja koja je trebalo da niknu na parcelama koje smo prodavali unazad šest godina? Ovo neće biti posljednja prodaja zemlje na ovaj način”, kazao je Vujičić.

On je uputio apel opoziciji da razmisli prije kvalifikovanja svega da je korupcija i organizovani kriminal, nazvavši upotrebu tih riječi modom.

Vujičić se posebno osvrnuo na SDP, iz čijih redova je izabran i sekretar za zaštitu imovine. “Upravo ste kao partija vi ti koji ste sve ovo vrijeme podržavali prodaju imovine, iako se deklarativno zalažete za državu vladavine prava”, ustvrdio je on.

Novac će ići u infrastrukturu Navodeći da novac od prodaje namjeravaju da utroše u izgradnju infrastrukture, te da ne bi bio protiv da bude opredijeljena za izgradnju Lungo mare, gradonačelnik Lazar Rađenović je kazao da će zemljište biti prodato na javnoj licitaciji, te da će cijeli postupak biti transparentan i u njega uključeni predstavnici opozicije.

On je uputio apel opoziciji da razmisli prije kvalifikovanja svega da je korupcija i organizovani kriminal, nazvavši upotrebu tih riječi modom.

“Znamo da su i ranije vlasti prodavale zemlju i po nižim cijenama, pa to nije bio kriminal, niti korupcija. Znači, prodaja nije počela od prije pet ili šest godina. Nijesu ni moja, ni odluka porodica mnogih odbornika koje su prodavale neurbanizovanu zemlju koruptivne”, kazao je Rađenović.

vijesti

Scroll to top