You Are Here: Home » Novosti » BUDVANSKI ESTRADNI BIZNIS: Milioni za tri dana

BUDVANSKI ESTRADNI BIZNIS: Milioni za tri dana

BUDVANSKI ESTRADNI BIZNIS: Milioni za tri dana

Čelnici Budve otkrili su recept kako da bez po muke, sve uz veselje zarade milione eura za samo par dana. Tek što se slegla priča oko munjevito zarađenih sedam miliona eura za tri julska dana prošlog ljeta, tokom trajanja muzičkog festivala Exit na plaži Jaz, stigle su nove, ohrabrujuće vijesti, kako je za doček Nove 2015. godine zarađeno oko četiri miliona eura. Kako se dolazi do ovih iznosa nije baš najjasnije, jednako kao i do broja posjetilaca, kojih je, krajem stare i početkom nove godine u Budvi bilo oko 20-ak hiljada.

Zadivljujuće cifre lansiraju se kako bi se opravdali sve veći izdaci iz opštinske kase za održavanje raznih festivala i koncerata, ljetnih ili zimskih. Budva je „lider u regionu” u organizovanju preskupih zabava.

Iako najzaduženija opština u Crnoj Gori, sa manjkom u kasi od nekoliko destina miliona eura, Budva ne žali sredstva da organizuje gala koncerte iako to druge opštine na primorju ili glavni grad, Podgorica, to ne čine.

Iskustvo iz proteklih godina oko organizacije koncerata svjetskih muzičkih zvijezda Madone i Rolingstounsa, muzičkog festivala Pjesma Mediterana ili pozorišnog festivala Grad teatar iz njegovih najboljih dana, ukazuju da bi kulturne i zabavne manifestacije na budvanski način mogle biti i put za izvlačenje para iz budžeta, bez kontrole i uvida javnosti o transakcijama koje ih prate.

Priče o enormnim zaradama tokom dva-tri dana možda su istinite, neko je svakako zaradio, zajedničke pare građana Budve prelile su se u nečije, druge ruke. Dok standard građana Budve iz godine u godinu opada a gradu nedostaju osnovni sadržaji, poput bolnice ili porodilišta, bioskopa, pozorišta ili biblioteke, uređenih i popločanih ulica i trgova…, novac se nemilice troši na organizovanje koncerata od kojih su uređeniji i bogatiji gradovi davno odustali.

Ovogodišnji doček koštao je 210.000 eura, navodi se u zvaničnim izvještajima. Opština je priložila 70.000 eura, Turistička organizacija isto toliko, dok su ostatak, navodno, dali sponzori, čija imena nisu poznata javnosti.

Sa izvođačima čiji honorari iznose i do stotinu hiljada eura sklapaju se ugovori sa klauzulama o tajnosti podataka, iako su pare javne.

Osnovan je i organizacioni odbor za doček nove godine. Čitav posao ide preko Turističke organizacije, a ova ga povjerava drugoj ruci, odnosno producentu, agenciji Comfortably Numb D.o.o. čiji je vlasnik Dragan Bulajić.

Agencija iz Nikšića koja nosi ime poznate pjesme britanske rok grupe Pink Floyd, raspolagala je ukupnim iznosom novca i isplaćivala učesnike novogodišnjeg slavlja prema dogovorenim honorarima. Dvočasovni nastup Gorana Bregovića na trgu ispred zidina Starog grada koštao je Budvane 100.000 eura. Plus PDV od 19 odsto, jer je angažovan preko inostrane firme, pa se tretira kao uvoz, navode u TO Budva.

Po 25.000 eura plaćeno je za koncerte održane 1. i 2. januara, muzičarima Toniju Cetinskom i grupi Parni valjak, dok su sitniš od 5.000 do 2.500 eura dobili domaći pjevači Danijel Alibabić, Milena Vučić i Nina Žižić.

Zašto se honorari izvođačima dogovaraju takoreći u četiri oka, daleko od očiju javnosti i kako to da ovakav vid trošenja novca građana ne potpada pod režim javnih nabavki, pitanja su na koja se traži odgovor. Da to neće i ubuduće moći tako kazali su odbornici SO Budva na poslednjoj, 14. sjednici, održanoj krajem decembra.

Većina odbornika nije podržala predlog da se prihvati ugovor između Opštine i Exit Festivala iz Novog Sada o dugoročnom finansiranju muzičkog festivala Sea dance, exitovog morskog izdanja.

Nakon skidanja ove tačke sa dnevnog reda na jednoj od prethodnih sjednica, odbornici su iskazali stav po drugi put, tako što su napustili salu i uskratili kvorum predstavnicima DPS-a koji su ostali u manjini.

Parlament Budve našao se u neobičnoj poziciji da sklapa poslove i ugovara uslove održavanja jedne komercijalne zabavne manifestacije. Sjednici je prisutvovao i predstavnik firme Myexit Adventure iz Novog Sada, Dušan Kovačević, koji je uzimao učešća u raspravi, reklamirajući svoju firmu u SO Budva, uz iznošenje benefita koje će zadesiti Opštinu i njene građane ukoliko se Exit udjene u gradski budžet.

U Podgorici je registrovana firma EMC Group, D.o.o., čiji je osnivač Myexit, sa kojima Opština treba da sklopi ugovor.Traži se da Opština Budva izdvaja godišnje 500.000 eura za trodnevni festival na Jazu i to na rok od 10 godina. Pola miliona eura neće biti konačna suma, jer uz to ide besplatno ustupanje zemljišta na Jazu, obezbjeđenje kompletne infrastrukture, vode, struje i parkinga, na račun opštinskih službi i puno toga još.

Pola miliona za tinejdžerski festival usred turističke sezone, projekat je koji su odbornici opozicionih stranaka i SDP-a, koji je dio vlasti, odbili uz obilje argumenata kao neprihvatljiv i preveliki namet na prezaduženu Opštinu.

Odbornici su ocijenili neutemeljenom tvrdnju Novosađana da je Sea dance prošlog ljeta donio Opštini dobit od sedam miliona, te iznijeli podatak da je bilo prodato svega 8.567 ulaznica za tri dana svirke na Jazu.

Šefica Demokratskog fronta Lucija Đurašković istakla je kako je veliki paradoks da najzaduženija opština sa ovim projektom ulazi u novi dug. Upozorila je kako suma od pola miliona eura može da naraste i do 700-800 hiljada, zbog komunalnog opremanja festivala.

Opština mora da izdvoji sredstva i za festival Grad teatar. Od para namijenjenih Exitu, a riječ je o sumi od pet miliona eura za 10 godina, mogla bi da se otkupi tvrđava Citadela u Starom gradu, kako bi Grad teatar dobio natrag svoju pozornicu. „Pozorišni festival ima daleko veći značaj za kulturu i turizam Budve”, navela je Đurašković.

Ona je takođe podsjetila da su priče vlasti o tome kako novogodišnje proslave i ljetni festivali doprinose budžetu opštine iste one priče koje su pratile pripreme koncerta Madone, iako se još uvijek ne zna kako je taj koncert doprinio turističkom razvoju Budve i poboljšanju standarda njenih građana.

Odbornik DF-a Đorđije Vujović kazao je kako u predlogu ugovora postoji klauzula o tajnosti podataka, što je neprihvatljivo. On je postavio pitanje kuda ide budvanski turizam, jer organizovanje festivala u julu isključivo za mlade, nije u skladu sa vizijom razvoja elitnog turizma.

Božidar Vujičić (DF) je ukazao da je za ovakve projekte neophodno raspisivanje javnog tendera. On je istakao da dvije firme potpisuju ugovor sa Opštinom i da je budvanski parlament jedini koji se bavi ovakvim poslovima. Pet miliona eura je državna imovina pa je minimalno korektno da se saradnja ugovara na godišnjem nivou, jer DPS kao predlagač nema mandat u narednih deset godina.

Tokom burne sjednice iznijeti su mnogi zanimljivi podaci. Navedeno je kako su Novosađani tokom pregovora tražili milion eura za tri dana na Jazu, pa su Budvani još i dobro prošli sa „svega” pola miliona.

Predstavnik Exita kazao je da Novi Sad daje godišnje oko 200-250.000 eura za festival.

To znači da Novi Sad koji je od Exita turistički profitirao daje gotovo tri puta manje nego Budva koja je poznata turistička destinacija kojoj u špicu sezone nisu potrebni ovakvi podsticaji.

Odbornik Stevan Džaković (PzP) je kazao kako su neprimjerene ucjene predstavnika Exita da će potražiti neko drugo odredište ukoliko Budva ne prihvati postavljene uslove. On je kritikovao netransparetnost cijelog posla u kome se ne zna procedura, kome se uplaćuje 500.000 eura, na koji način se troše pare i kakve su obaveze organizatora. „Ovdje se radi o pljački državnih para iz opštinskog budžeta”, zaključio je Džaković.

Slučaj Exit sačekaće novu skupštinsku raspravu. Da li će Budva dati pet miliona eura za trideset dana muziciranja na Jazu, odlučiće odbornici budvanskog parlamenta. Da li će na odlučivanje u trećem krugu imati uticaja činjenica da je crnogorski Sea Dance festival, u međuvremenu, na ceremoniji dodjele nagrada u Holandiji, proglašen za najbolji evropski festival srednje veličine?

monitor

Scroll to top